Facebook
Google+
Notes ofert

Aktualności

Home Staging - Czyli jak to się robi w Ameryce

Opublikowano: 2012-04-16 14:50:23
Share |

Home Staging - Czyli jak to się robi w Ameryce

Nie tylko w miłości najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Przygotowanie domu zanim pokażemy go potencjalnym kupcom, tak jak w teatrze przygotowuje się scenę przed przedstawieniem, to forma sztuki. Od tego jak dobrze wykonacie swoje dzieło może zależeć czy dom klienta zostanie sprzedany niemal natychmiast czy też będzie sprzedawał się miesiącami. Czy home staging powinieneś podjąć się sam, powinien zrobić to agent a może dekorator wnętrz? Na pewno warto tę kwestię rozważyć na samym początku sprzedaży.

Odrobina wysiłku i pieniędzy, ale warto...
Czasem aby potencjalny kupiec odniósł bardzo dobre pierwsze wrażenie wystarczy poprzestawiać meble, usunąć zagracające przestrzeń niepotrzebne rupiecie, pomalować framugi drzwi wejściowych, poustawiać wazony z kwiatami i rośliny doniczkowe oraz użyć odświeżacza powietrza o miłym, dyskretnym zapachu. Zainwestowane w farbę i rośliny pieniądze zwrócą się z nawiązką gdy nieruchomość uda się sprzedać szybko i za odpowiednią cenę. „Trudno mi wymienić inne rodzaje inwestycji niż home staging, które dają zysk 500% lub nawet więcej w przeciągu miesięcy a nie lat” mówi Rhonda Duffy, agentka nieruchomości w Duffy Realty, biura mającego jedną z najwyższych ilości dokonanych transakcji wśród amerykańskich biur handlu nieruchomościami. „Home staging jest ważny nie tylko w przypadku zapraszania potencjalnych kupców na oglądanie mieszkania ale również w przypadku reklamowania go w Internecie” dodaje też, że „Domy w których zastosowano home staging sprzedają się po kilku tygodniach a nie miesiącach”.

Home staging nie musi oznaczać spustoszenia portfela Twojego klienta, zamiast pieniędzy można po prostu zainwestować swój wysiłek. Do prostych czynności za które nie zapłacimy ani grosza należą: zrobienie obchodu domu i zebranie wszelkich niepotrzebnych bibelotów stojących na szafkach, rupieci z garażu itp. Przed pokazaniem potencjalnym kupcom domu/ obfotografowaniem nieruchomości warto usunąć też część kosmetyków z łazienki oraz słoiki, butelki itd. z blatu w kuchni. Mniej znaczy lepiej, daje bowiem poczucie większej przestrzeni.

Mamy za dużo mebli, a szkoda nam ich wyrzucać? Na czas kiedy dom jest wystawiony na sprzedaż przestawmy te meble do garażu/piwnicy sąsiada. Potencjalnym kupcom nie zależy na oglądaniu prywatnej historii rodziny która obecnie mieszka w danym domy, interesuje ich przestrzeń, rozkład pokoi, oświetlenie itp. Na pewno warto też zainwestować w odmalowanie ścian, szczególnie w salonie, oraz czyszczenie dywanów.

Również dokładne doczyszczenie glazury w łazience oraz kuchni jak również zadbanie o ogródek (posadzenie nowych kolorowych kwiatów) robi ogromną różnicę. „Jeżeli dysponujemy większą gotówką, którą możemy zainwestować w upiększenie swojego domu zanim pokażemy go klientom, rozważmy wymianę umywalki, wanny oraz szafek w kuchni, jeżeli te które mamy obecnie są raczej wiekowe, odmalujmy też płot a nawet sam dom.” radzi R. Duffy i dodaje, że jeżeli starczy nam pieniędzy warto też odrestaurować a nawet wymienić dach, co klienci bardzo cenią.

Bez względu na to czy zdecydujesz się zatrudnić specjalistę od home stagingu czy też sam weźmiesz sprawy w swoje ręce zainwestowany wysiłek i pieniądze na pewno zwrócą się z nawiązką i sprawią, że szybciej sprzedasz swoją nieruchomość.

Home Staging - czyli co powinieneś wiedzieć:

 • Uporządkuj swoje mieszkanie/dom - wyczyść dywany i okna, posprzątaj garaż i ogródek; jeżeli okaże się to konieczne zamów profesjonalną ekipę sprzątającą,
 • Usuń z pola widzenia oglądających bibeloty i zbędne rupiecie,
 • Poprzestawiaj meble tak by uzyskać jak najwięcej przestrzeni,
 • Wywietrz mieszkanie/dom, piecz ciasto lub zapal świeczki na czas wizyty oglądających, ale pamiętaj przesada nigdy nie jest dobra,
 • Rozważ odmalowanie ścian oraz framug,
 • Odsłoń zasłony i żaluzje, pozwól, aby do środka wpadało naturalne światło,
 • W ogrodzie posadź kwiaty a w środku poustawiaj rośliny doniczkowe i wazony z kwiatami.

Zatrudnianie specjalisty od Home Stagingu - na co zwrócić uwagę:

 • Zatrudniaj osoby polecane np. przez znajomych,
 • Sprawdzaj referencje,
 • Proś o darmową wycenę usługi,
 • Dowiedz się co specjalista planuje wstawić do domu (wynajęte meble, akcesoria, rośliny doniczkowe) i czy ewentualnie planuje zatrudnić aktorów.

*Home staging (ang. staging- inscenizacja) - Poprawianie wyglądu domu/mieszkania oraz ew. przynależącego do niego ogrodu, aby nieruchomość robiła większe wrażenie na potencjalnych kupcach.

Autor: Barbara Szadkowska
Agent miesiąca

imię i nazwisko: ANWO-nieruchomości telefon: +48 602 258 128;